Villa Voima-Vahtila

5
byobjekt

Villa Voima-Vahtila

flytthus renoveringsobjekt timmer

Sommaren 2020 köpte Milla och Markku ett timrat drömhus, Malmgårds gamla arbetarhus byggt år 1917. I november samma år förstördes huset i en brand som startade medan de boende sov inomhus. Men drömmen levde vidare – vildare än tidigare.

Följande år flyttade Milla och Markku en loftbod från 1800-talet från Tuuri till sin tomt, samt från Keuruu ett ”nytt” gammalt drömhus: ett 400 kvadratmeter stort timmerhus från 1790-talet, som bland annat har en 80 kvadratmeter stor rökstuga. Det ”nya” gamla huset stod i tre år med stjärnhimlen som tak, då utmattningen höll på att knäcka Milla och Markku. I år kan du komma och se hur byggprojektet har framskridit. Du kan fortfarande beundra den bara timmerstommen, det vill säga det gamla husets själ och ryggrad.

Efter branden bodde Milla & Markku i nästan två år utomhus på sin tomt, campande och sovande i sin hippie-van från 70-talet, och nu bor de i sin loftbod. De bygger långsamt huset färdigt, samtidigt som de arbetar som företagare och fotografer och dokumenterar sitt liv.

Under evenemanget finns ett litet café och ett utomhusgalleri på tomten, där du kan ta del av hela deras historia.

Lisää kohteen perustiedot

Edit Location

Type

Add up to 5 images to create a gallery for this location.