Rautaparta

17
byobjekt

Rautaparta

flytthus timmer

När en charmig tomt vid Kymmene Älvs strand kom till försäljning bestämde sig Kaleva för att köpa den. Han hade smidit planer att flytta ett gammalt timmerhus till Strömfors. Jakten på en lämplig byggnad verkade omöjlig, men sedan erbjöds ett gammalt hus som hade stått tomt länge till köp i Jorois. Huset, som fått namnet Rautaparta (ung. ”järnskägg”) efter sina ursprungliga invånare för århundraden sedan, har stått på sin nuvarande plats sedan 2008.

En viktig del av att starta byggprojektet var alltså att hitta en lämplig tomt vid floden. Platsen där mjölnarstugan tidigare hade legat väntade tydligt på ett hus. Atmosfären på gården lockar Kaleva och han vill inte förändra miljön mer än han behöver.

Detsamma gäller för en flyttad byggnad som för andra gamla byggnader: det finns alltid arbete att göra och det verkar aldrig bli klart. Kalevas hem har det mest väsentliga i ordning och tillräckligt med utrymme, även om renoveringar av övervåningen och källaren fortfarande väntar på att förverkligas.

Rautaparran henki on hyvä. ”Tietenkin”, toteaa Kaleva. ”Hyvä henki ja tunnelma syntyvät aidoista materiaaleista ja tarkoituksenmukaisista työtavoista. Tätä rakennusta ei ole pilattu nykyajan härpäkkeillä. Työn jälki ja talon historia näkyvät seinissä.”
Rautapartas anda är god. ”Självklart”, säger Kaleva. ”Den goda andan och atmosfären skapas av genuina material och de rätta arbetsmetoderna. Den här byggnaden har inte förstörts av moderna krusiduller. Spåren av arbetet och husets historia syns i väggarna.”